Wentylacja a klimatyzacja

    W porównaniu do klimatyzowania wentylacja ma ogromną zaletę - jest nawet paredziesiąt razy tańsza ale niestety nie zawsze się ona sprawdzi.

   Wentylator sam z siebie nie wytwarza zimna a raczej nawet podgrzewa otoczenie, bo się grzeje. Jednak sprawa ma się zupełnie inaczej, gdy przewietrzamy pomieszczenie a na zewnatrz panuje niższa temperatura.

No nie patrzcie tak na mnie... Nie pomyliłem się. Owszem w dzień będzie to bardzo ciężkie do zrealizowania ale w nocy. To jest to! Gdy w domu nagrzane mury trzymają temperaturę 29 stopni C to na zewnątrz w nocy często spada ona do paręnastu np. 17. Czyż nie jest to wymarzona klima? Przecież daje to różnicę aż 12 stopni C!

Chłodzenie domu wiatrakami w nocy

Gdy w nocy tamperatura spadnie np. o te 12 stopni C to wystarczy tylko odpalić wydajne wiatraki, które przez noc schłodzą pomieszczenie do powiedzmy 20 stopni i klima rano będzie startowała od tych 20 stopni a nie od np. 27.

Oszczędność jest niebagatelna, bo przecież pomieszczenie to nie tylko powietrze ale i przedmioty, które są nagrzane do tej temperatury.

Warto więc zamontować dobry wiatrak a jeśli nie możemy sobie na to pozwolić to warto choć zrobić o ile to jest możliwe przeciąg w pomieszczeniach w których nie śpimy najlepiej na przestrzał otworzyć okno balkonowe lub jakieś duże okno z jednej i drugiej strony budynku.