Sprawność klimatyzatora przenośnego

     Klimatyzatory tzw. monobloki czyli w jednej jednostce zgrupowane jest całe urządzenie. Ich zaletą jest to, że montaż jest bardzo prosty ale niestety też i uciążliwy. Sprawność klimatyzatora przenośnego zależy od jego konstrukcji.

    Problemem, który znacznie obniża sprawność jest to, że te najtańsze klimatyzatory mają jedynie wylot ciepłego powietrza wyprowadzony na zewnątrz a wlot niestety jest z wnętrza pomieszczenia.

Co to oznacza? By to wyjaśnić będę potrzebował informacji jak w uposzczeniu klimatyzator działa.

Uproszczona zasada działania klimatyzatora

   Klimatyzator ma dwa kaloryfery/radiatory jeden podczas pracy robi się zimny a drugi gorący a to wszystko za sprawą pompy cieplnej. Idealnym rozwiązaniem (użytym w klimatyzatorach typu split) było by umieścić zimny radiator w pomieszczeniu i na niego dmuchać, by jak najszybciej rozprowadzić to zimno po pokoju, natomiast drugi gorący umieścić na zewnątrz budynku i też na niego dmuchać, by się ochłodził.

Niestety tani klimatyzator przenośny ma wszystko w jednej bryle i radiator zimny i ciepły znajdują się wewnątrz pomieszczenia. Największym jednak problemem jest to, że całe powietrze zarówno do przedmuchu radiatora zimnego jak i ciepłego pobiera on z wnętrza pomieszczenia i zimne powietrze zostaje w środku zaś gorące wyrzuca na zewnątrz....

Zatem w pomieszczeniu robi się podciśnienie więc dobierane jest powietrze z zewnątrz, które jak się można domyślić będzie miało wysoką temperaturę i znów się zmiesza z tym, które znajduje się w pokoju co mocno pogarsza jego sprawność.

Dlatego też splity potrzebują mniejszej mocy by oziębić dane pomieszczenie - pobierają zatem mniej prądu.

Są jednak klimatyzatory przenośne, które mają dwie rury, wówczas nie robi on podciśnienia w pomieszczeniu. Innym rodzajem klimatyzatorów przenośnych są takie, które montuje się na złączu, które można wielokrotnie rozłączać i włączać. Nie wyrzuca się wiec grubej 125mm rury na zewnątrz ale cienkie rurki z płynem chłodniczym.