Rolety zewnętrzne a klimatyzacja

    Sama klimatyzacja jak już wspominałem może bez wspomagania się pasywnymi sposobami nie wydolić albo bardzo dużo kosztować. W tym artykule zajmiemy się jednym z takich elementów pasywnych a mianowicie roletom i żaluzjom odbijającym promieniowanie cieplne.

    W wielu krajach południowych żaluzje ratują mieszkańców przed ukropem. Kiedyś przecież nie było klimatyzacji a ludzie jakoś sobie radzili. Wbrew pozorom dobrze zamontowane rolety zewnętrzne mogą zdziałać więcej niż niejedna "klima".

Rolety zewnętrzne a upały

    Po zamontowaniu rolet zewnętrznych ograniczymy ilość energii cieplnej, która dociera do pomieszczenia a przez to uzyskamy efekt, że choć ciepło nadal będzie się wdzierało do mieszkania czy biura przez ściany i nieszczelności ale będzie to robiło znacznie wolniej a dzięki temu w te dni, kiedy już byśmy musieli używać klimatyzacji bez niej się obejdziemy.

Dodatkowo przez to, że krócej będzie u nas wysoka temperatura zyskamy bardzo oczekiwany efekt, że ściany będą się wolniej nagrzewał, bo krócej będą poddawane wyższym temperaturom a to oznacza, że klimatyzacja będzie miała znacznie łatwiej, by je schłodzić a to musi obniżyć rachunki za jej używanie.

Znam przypadek, że zamontowanie rolet w małym ale bardzo nasłonecznionym tzn. z ogromną ilością okien od strony południowej mieszkaniu zdziałały cuda. Wcześniej wejście do mieszkanie równało się ze zderzeniem się ze ścianą gorąca. Po zamontowaniu rolet jest wręcz odwrotnie na korytarzu jest wyraźnie cieplej niż w samym mieszkaniu. Mieszkanie jest usytuowane około w połowie dziesięciopiętrowego bloku mieszkalnego.

Zalety rolet zewnętrznych:

  • zmniejszają ilość ciepła dostarczanego do mieszkania
  • zmniejszają też nasłonecznienie, które może przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu jeśli okien jest dużo

Wady rolet zewnętrznych:

  • dość duży koszt zamontowania
  • wygląd - nie każdemu podoba się całkowite zasłonięcie okien - choć wcale nie musimy opuszczać rolet w stu procentach.

Kiedy rolety nie załatwią sprawy?

Rolety oczywiście nie załatwią sprawy całkowicie jeśli upały będą trwały dłuższy czas. Wówczas nawet dobrze ocieplony budynek nabierze temperatury i wtedy ratuje już tylko klimatyzacja. Drugim wariantem jest wyżej wspomniane już małe mieszkanie. Otóż o ile rolety bardzo efektywnie zablokowały dostęp ciepła, które przedostawało się przez okna pomieszczenia o tyle problem pozostał z tym, że gdy w tak małym mieszkaniu gotuje się obiad a jest ono jednostronne, czyli ma pomieszczenia tylko ze strony południowej to momentalnie nagrzewa się ono ale z tego drugiego powodu. W tej sytuacji należałoby zainwestować w super wentylację oraz jeśli będzie to za mało w klimatyzację.