Otwieranie okien na klatce w bloku

   Jeśli mieszkamy w bloku to warto rozważyć otwarcie okien na klatce schodowej. Nie zawsze jest to jednak korzystne.

    Jeśli klatka schodowa jest od strony północnej wówczas możemy pokusić się o stałe otworzenie okien w szczególności a właściwie koniecznie na ostantnim piętrze oraz gdzieś niżej - tam gdzie temperatura jest wyższa niż na zewnątrz. Może się tak zdarzyć, że na piętrze pierwszym będzie chłodniej niż na zewnątrz ale już na drugim temperatura będzie wyższa. Wtedy warto zamknąć okno na pierwszym piętrze zaś pootwierać na drugim, trzecim itd. aż do ostatniego. Warto też zabezpieczyć je przed przeciągiem.

Trzeba pamiętać, by na ostatnim piętrze okno było koniecznie otwarte, bo tam temperatura będzie najwyższa i tego powietrza będziemy się chcieli pozbyć jak najszybciej by nam ścian nie nagrzało.

Jeśli klatka schodowa jest od strony południowej to stałe otwarcie okien może być mocno niekorzystne z powodu tego, że słońce nagrzewa ściany i wtedy wpuszczamy sobie dodatkowo masę powietrza, które może mieć niekiedy temperaturę wyższą niż nawet niż powietrze na zewnątrz.

Wystarczy sprawdzić to wystawiając czujnik termometru elektronicznego takiego który mierzy wewnątrz i na zewnątrz temperaturę i jak się kiedyś sam przekonałem to osiągnięcie temperatur powyżej 40 stopni to żaden problem. Zatem powietrze tak nagrzane może nam wpadać do domu i nam przegrzewać wtedy mur.