Klimatyzator przenośny opinie

     Wiele osób cierpi z powodu nadmiaru gorąca podczas letnich dni. Stąd też potrzeba schłodzenia choćby o parę stopni temperatury. Wiele osób decyduje się na klimatyzator przenośny. Jakie są jednak opinie na jego temat? Czy to w ogóle działa? Czy warto?

    Z góry odpowiem, że jest to moja opinia i że nie jestem związany z żadną konkretną firmą czyli nie pracuję w żadnej z nich i jestem użytkownikiem takiego klimatyzatora przenośnego zatem mogę wypowiedzieć się na jego temat oraz widziałem sporo takich klimatyzatorów podczas pracy.

Pierwszą rzeczą jaką chciałbym powiedzieć to to, że uważam, że warto, bo one rzeczywiście działają o ile oczywiście odpowiednio je dobierzemy do pomieszczenia i nie zdławimy go ani też nie kupimy bardzo kiepskiego modelu, który niewiele więcej będzie chłodził niż się nagrzewał...

Odradzam natomiast zakup takiego przedmiotu tym, którzy cenią sobie wygodę i estetykę, gdyż co by nie mówić jednak do najładniejszych rozwiązań to to nie należy. Problemem jest też wygoda, bo by dobrze zamontować taki sprzęt trzeba się za każdym razem trochę natrudzić i wygląda to trochę jak ... prowizorka chyba że zainstalujemy go na stałe ale i wtedy rury będą musiały jakoś wyjść na zewnątrz.

W miarę estetycznym rozwiązaniem jest wywiercenie sporych dziur w murze i wyprowadzenie jak najkrótszymi rurami wylot i wlot do pomieszczenia jednak wtedy musimy jakoś maskować te dziury na wiosnę, jesień i w zimie (chyba że korzystamy wtedy z funkcji grzania).

Na co zwrócić uwagę?

  • Klimatyzator przenośny przede wszystkim powinien mieć dwie rury wychodzące na zewnątrz! Bez tego jego skuteczność mocno spada więc więcej zapłacimy za prąd by osiągnąć to samo a dodatkowo im bardziej będziemy chcieli schłodzić pomieszczenie tym sprawność będzie mniejsza - tzn. im większa różnica między tym co schłodzimy a temperaturą na zewnątrz czyli napływającym powietrzem tym ciężej będzie schładzać. Może też dojść do tego, że klimatyzator będzie pracował cały czas i nie będzie się dało zejść poniżej pewnej temperatury o ile nie spadnie też na zewnątrz.
  • Rura nie może być zbyt długa, bo gdy zdławimy zbytnio chłodzenie to wiatraki klimatyzatora mogą nie dawać rady go schłodzić a przez co może się on mocno nagrzewać a przez co skuteczność będzie spadać a nawet może się wyłączyć, by zapobiec przegrzaniu. Dodatkowo będzie wtedy działał jak grzejnik i to ciepło znów odda do pokoju. W skrajnym przypadku może zamiast chłodzić nawet dogrzewać...
  • moc klimatyzatora musi być adekwatna do powierzchni a także trzeba uwzględnić nasłonecznienie pomieszczenia oraz to czy jest on uruchamiany na wyjątkowo gorącym poddaszu

Podsumowanie 

     Jeśli nie przeszkadza Ci to, że w pokoju będzie stał duży przedmiot oraz to, że raczej będzie on chłodził jedno pomieszczenie i że będzie huczał a także uciążliwe będzie montowanie go w oknie w które trzeba wstawić pianki wraz z rurą/rurami a jedną z nich trzeba ocieplić kocem lub wymienić na ocieploną to warto, bo rzeczywiście to naprawdę działa.

     Jeśli jednak stawiasz na wygodę to raczej się zawiedziesz, bo uruchamianie jest nieco uciążliwe niestety i nie wygląda to zbyt reprezentacyjnie a także huczy. Wtedy o ile to możliwe lepiej jest zastosować klimatyzator zewnątrzny. Jego uruchomienie jest proste nastawiamy na odpowiednią temperaturę np. 23 stopnie C i naciskamy odpowiedni guzik w pilocie i tyle...