Jaki klimatyzator do domu

   Gdy decydujemy się na założenie klimatyzacji w domu to musimy się liczyć z wieloma komplikacjami, których nie uwzględnienie może skończyć się frustracją.

    W mieszkaniu, które jest małe i skupione na niewielkiej przestrzeni bez zakamarków zamontowanie tylko jednego klimatyzatora może okazać się dobrym pomysłem. Gdy jednak mieszkanie jest większe od kawalerki i ma kilka pokoi oddzielonych długim korytarzem i są one rozsiane po przeciwnych jego końcach to niestety ani klimatyzacja typu split ani też przenośna nie do końca może nas satysfakcjonować.


Nawet gdybyśmy dobrali moc chłodzenia do powierzchni z zapasem to może się niestety okazać, że w pierwszym pokoju będzie mroźna zima a w ostatnim gorące lato. Tak, niestety w pomieszczeniu, gdzie będzie klimatyzator chłodził temperatura będzie mocno spadała ale niestety zanim przejdzie przez korytarz i przedostanie się do kolejnego ogrzanego pomieszczenia to po pierwsze trochę się już ogrzeje a po drugie nastąpi to wolno a jeśli korytarz będzie wąski i długi to efekt chłodzenia będzie raczej kiepski. Dlatego też będziemy mieli różnice temperatur - jeden pokój trzeba by było podmrażać, by pozostałe miały normalną i sensowną temperaturę.

Dlatego też stosuje się albo:

  • klimatyzację multisplit 
  • lub też kilka klimatyzatorów przenośnych
  • ewentulanie jeden klimatyzator przenośny o dużej wydajności i przenoszenie go do różnych pokoi
  • można też klimatyzować jeden pokój a reszty nie ale nie jest to najlepszy sposób, gdyż można się łatwo przeziębić, gdy zaczniemy kursować ze schłodzonego pokoju na ogrzany korytaż. Te szoki teperaturowe nie są zbyt korzystne dla zdrowia.

Różnice między pokojami w temp. to potencjalne ryzyko zachorowania.