Jaki jest koszt klimatyzacji na rok?

   Istnieje wśród społeczeństwa opinia, że jak się używa klimatyzacji to musi to być bardzo drogie i tylko firmy i bardzo bogatych ludzi jest na nią stać. Całe szczęście ten mit powoli odchodzi do lamusa.

    Ceny zarówno urządzeń są coraz to bardziej dostępne dla przeciętnego pracującego a także i koszty użytkowania o ile ktoś nie posiada olbrzymich przestrzeni nie przerażają swoją wielkością. Oczywiście nie są one małe podobnie jak koszty ogrzewania ale cały myk polega na tym, że tych dni, kiedy jest ekstremalnie gorąco wcale nie ma tak dużo w naszym klimacie.

Co innego jest wtedy, gdy ktoś ma sklep spożywczy i nie chce by towar się zepsuł i klimatyzacja musi chodzić niemal na okrągło i to dużej mocy. Gdy jednak naszym celem jest usunięcie nadmiaru ciepła w poszczególne dni czyli np. zmiana temperatury z 29 stopni C na 24stopnie C to przy niedużych pomieszczeniach koszt wcale nie będzie powalający.

Policzmy zatem dla klimatyzacji 1200BTU o mocy chłodzenia 3500W i przy prądzie z sieci 1,2kW i pracy 6 godzin dziennie przez 2 miesiące po 30dni każdy.

Wtedy wystarczy pomnożyć 1,2kW * 6h *60dni = 432kWh.

Teraz przeliczając to na pieniądze zakładając cenę 1 kWh =0,60zł

Zatem liczymy 432kWh *0,60zł=259,20zł

Czyli wyjdzie nam około 259,20zł na rok, czyli 21,60 na miesiąc - to raczej nie jest wcale dużo. W porównaniu do grzania to jest to przysłowiowa kropelka w morzu.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy rok jest inny w jednym może wyjść znacznie więcej a w innym znacznie mniej. Wydaje się, że znacznie większym kosztem jest zakup urządzenia niż samej jego eksploatacji no chyba, że ktoś chce mieć 16stopni w mieszkaniu. Wtedy koszt wyjdzie na pewno spory.

Z klimatyzacją poza tym jest jeszcze jedna zaleta, że nawet gdybyśmy nie mieli totalnie funduszy to nie musimy jej używać. Gorzej się sprawa ma przy ogrzewaniu, bo to już musimy w naszym klimacie a poza tym tych miesięcy grzewczych jest znacznie więcej niż tych w których trzeba domy schładzać.