Jak sprawić, by efekt klimatyzacji był trwały?

    Jak już wspomniałem w uprzednim artykule to niestety efekt utrzymania się chłodu w pomieszczeniu bardziej zależy od temperatury ścian i przedmiotów w nim się znajdujących niż od powietrza, które ochłodziliśmy. Pozostaje pytanie jak sprawić, by efekt chłodzenia był jak najdłuższy?

By nasza radość z chłodzenia klimatyzatorem nie skończyła się parę minut po jego wyłączeniu, gdy powietrze natychmiast nabiera temperatury prawie że sprzed włączenia urządzenia chłodzącego należy zabać o kilka szczegółów.

  • należy nie dopuszczać, by wysoka temperatura grasowała zbyt długo w pomieszczeniu, bo sprawi to, że mury się ogrzeją a wtedy trzeba już dużych mocy, by to naprawić.
  • w nocy jeśli na zwenątrz temperatura spada poniżej tej wewnątrz to należy chłodzić pomieszczenia poprzez wiatraki ale najlepiej w sposób ciągły czyli przez całą noc, by realnie obniżyć temperaturę ścian i przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu
  • trzeba zastosować dobrą izolację ścian
  • warto mieć dobrą izolację okien od promieni słonecznych w szczególności wtedy, gdy najmocniej ogrzewają

Dopiero doprowadzenie do obniżenia się temperatury całego obszaru roboczego może skutkować długotrwałym efektem chłodniczym.