Jak efektywnie zamontować klimatyzator dwuruowy

    Będąc szczęśliwym posiadaczem klimatyzatora dwururowego nie możemy zapominać o pewnych szczegółach, które sprawią, że klimatyzator taki lepiej lub gorzej spełni swoją rolę.

Gdy do przenośnego klimatyzatora dołączone są dwie rury to dobrze o nim świadczy, gdyż jego sprawność może być przy dobrym zamontowaniu porównywalna tzn. niewiele gorsza od stacjonarnego splita.

By taki klimatyzator pracował wydajnie trzeba koniecznie ocieplić rurę, którą wypuszczamy na zewnątrz ciepłe powietrze. Gdy tego nie zrobimy to otrzymamy efekt kaloryfera a wiemy w zimie, że nieraz w łazience idą tylko rury i nie ma kaloryfera a to już wystarcza, by w pomieszczeniu było ciepło...

Czy ocieplać drugą rurę?

      Moim zdaniem niekoniecznie, bo sam zauważyłem, że nie grzeje się ona zbytnio, gdyż nią wprowadzamy do klimatyzatora przenośnego powietrze z zewnątrz, które przechodzi przez gorący radiator i drugą rurą już mocno ogrzane wychodzi na zewnątrz. Ta druga rura bardzo mocno się nagrzewa podczas gdy ta pierwsza jest dosyć chłodna - osiągnie mniej więcej temperaturę taką jaka jest na zewnątrz więc dogrzewanie pomieszczenia jest wtedy niewielkie.

Uwaga!
Jest jednak jedna sytuacja, gdy też druga rura będzie mocno się nagrzewać. Otóż, gdy nieodpowiednio ułożymy rury na zewnątrz to wtedy zrobi się pewnego rodzaju niebezpieczny dla sprzętu obieg zamknięty.
A stanie się tak wtedy, gdy rura zasysająca będzie skierowana w kierunku wydalającej i zamiast ciągnąć świeże powietrze zassie bardzo gorące powietrze z tej drugiej. Wówczas takie chłodzenie niewiele da, bo będzie krążyło w kółko gorące powietrze i zamiast chłodzić może doprowadzić do przegrzania się sprzętu. Zwróćmy na to szczególną uwagę, bo nie dość, że sprawność chłodzenia drastycznie spadnie to dodatkowo katujemy klimatyzator.

Jaka jest na to rada?
    Otóż wystarczy skierować tak rurę wlotu, by ciągnęła świeże powietrze, ewentualnie dorobić jakąś przegrodę utrudniającą ssanie gorącego powietrza. Monitorować możemy to dotykając rury wlotowej czy się nie nagrzewa a gdy zauważmy, że tak jest to trzeba natychmiast działać, bo szkoda sprzętu i prądu.