Jak dobrać moc klimatyzatora

    By chłodzenie było skuteczne trzeba zadbać o to, by moc chłodnicza była większa niż moc ciepła jaka jest dostarczana do pomieszczenia. Oczywiście musi tu być pewien zapas, bo inaczej będzie to walka z wiatrakami lub walka o utrzymanie temperatury a nie o schłodzenie.

    Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić to zidentyfikowanie źródeł ciepła a następnie na podstawie ich i kubatury oraz nasłonecznienia dobrać odpowiednią moc klimatyzatora.

Najczęściej głównym źródłem ciepła jest energia słoneczna dostarczana przez okna a także osoby znajdujące się w pomieszczeniu i urządzenia w szczególności te, które pracują w sposób ciągły i silnie się nagrzewają. Dodatkowo trzeba uwzględnić fakt czy dookoła znajdują się klimatyzowane biura czy też mamy sąsiadów, którzy nie schładzają swoich pomieszczeń.

Kolejną rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę jest to, czy jest to ostatnie piętro czyli poddasze czy też jedno z niższych kondygnacji. Nie ma znaczenia większego czy jest to 3 czy 7 piętro a raczej to czy jest to ostatnie piętro w bloku czy też domku. Tak już jest, że ciepło idzie do góry i w bloku idąc coraz to wyżej o namacalnie możemy poczuć, że temperatura rośnie nie tylko dlatego, że jest po schodach pod górkę...

Zatem ze standardowego wyliczenia może nam wyjść, że klimatyzator o mocy chłodniczej 2,6kW powinien w naszym, 20 metrowym pomieszczeniu wystarczyć, jednak po uwzględnieniu wyżej wymienionych czynników grzewczych może sie okazać, że trzeba będzie zopatrzyć się w mocniejszy klimatyzator.

Przy obliczeniach należy wziąźć też pod uwagę nie tylko powierzchnię ale i wysokość pomieszczenia. Najlepiej jest obliczyć ilość metrów sześciennych czyli kubaturę.

Ważny jest zatem bilnas mocy i dodanie jej nieco, by nie czekać wielu godzin na niewielkie nawet schłodzenie pomieszczenia.